Blog > Komentarze do wpisu
Wileńska dawniej i dziś

Któregoś dnia, przeglądajac zdjęcia starej Warszawy na stronie www.bagnowka.com, znalazłam fotkę, przedstawiającą fragment pewnej ulicy. Widać było charakterystyczną dla okresu okresu sprzed I Wojny Światowej lub międzywojnia latarnię, ozdobny uliczny kosz na śmieci o secesyjnych kształtach, przechodzących ludzi... Moją uwagę przykuł jednak budynek z prawej strony - widać było jedynie jego fragment ... wierzyć mi się nie chciało - OBUWNICZY? Kilka fotek dalej nie miałam już wątpliwości - zdjęcie okazało się fragmentem większego, na którym widać było również cerkiew i większy fragment ulicy Wileńskiej - tak, to miejsce znam... dłużej niż mieszkam w Warszawie:

wylot ulicy Wileńskiej, w tle cerkiew - ok r. 1915

źródło: www.bagnowka.com

 

Tak to miejsce wygląda dziś:

wylot ulicy Wileńskiej, w tle cerkiew - rok 2009

W budynku po prawej stronie, pod charakterystyczna markizą mieści się sklep obuwniczy - znam go od lat. Zadziwiające, że tak drobny szczegół może wpłynąć na rozpoznanie zdjęcia sprzed prawie 100 lat.

Zwłaszcza, że do identyfikacji posłużył ten fragment:

fragment ul. wilenskiej ok. 1915 r.

źródło: www.bagnowka.com

Oto jego stan obecny:

ul. wilenska - fragment

Jak się tak dobrze przyjrzeć - niby wszystko się zgadza: są ludzie, budynki, drzewa, kiosk i kosz - podobnie jak 100 lat temu. Oczywiście - wszystko z przepychem na miarę czasów ;-)

Pomijając fakty, że budynek DOKP po lewej stronie ograniczył i zniekształcił wspaniałą panoramę wylotu ulicy Wileńskiej, a malowniczy skwerek przed cerkwią zmienił sie ruchliwe skrzyżowanie oraz wyspę z pomnikiem Braterstwa Broni, znanym jako "Czterech śpiących" - czy współczesna architektura oraz pomniejsze elementy wystroju ulic muszą człowieka tak zniechęcać do XXI wieku?

wtorek, 24 listopada 2009, dorenka

Polecane wpisy